16 marca 2020

Narzędzia do pracy zdalnej i nauki w domu

W dobie postępującej cyfryzacji pojawia się coraz więcej narzędzi do nauki samodzielnej. Poniżej wybór niektórych - przydatnych zwłaszcza przy niemożności wyjścia z domu.

Podręczniki online:

Platformy i aplikacje do nauczania

Narzędzia Ministerstwa Cyfryzacji - platforma uruchomiona przez MC do wsparcia nauki zdalnej.

Learningapps.org - platforma z różnymi ćwiczeniami (m.in. memory, wykreślanki, krzyżówki, quizy), pogrupowane według przedmiotów. Można samodzielnie tworzyć własne materiały pod konkretne zadania (po założeniu konta - nauczyciel może dodatkowo tworzyć konta dla uczniów) lub korzystać z gotowych (należy sprawdzić poprawność - nie wszystkie materiały są tworzone przez nauczycieli).

Eduelo.pl  - zgodne z podstawą programową zadania z różnych przedmiotów, system motywacyjny oparty na zasadach gry (wymiana żetonów na nagrody), możliwość sprawdzania postępów dziecka i tworzenia testów. Wersja darmowa dla szkoły - 60 dni, indywidualnie - 30.

Dysk Google

Artykuł Dawida Machalicy krótko obrazuje możliwości, jakie daje dysk Google. Dodatkowa funkcjonalność przydatna w edukacji - G Suite (Google Classroom).

Platforma Microsoft Teams - filmy instruktażowe Mariusza Kędziory


Wsparcie nauczania

  • Khan Academy - materiały z zakresu matematyki, biologii, fizyki, programowania, chemii, j. angielskiego, sztuki.
  • Wordwall.net - platforma do tworzenia materiałów dydaktycznych. Konto podstawowe jest bezpłatne i choć ma ograniczone tworzenie materiałów (5), to baza gotowych ćwiczeń jest niemała. Na przykładzie podręcznika "Tiger 2" , ćwiczeń do j. polskiego (imiesłowy) lub o wiośnie.
  • kanał arte.tv - programy dokumentalne (pełnometrażowe filmy z zakresu kultury, sztuki, historii, nauk ścisłych itd.)
  • TVP wprowadza na 4 kanałach lekcje (akcja MEN i TVP "Szkoła z TVP") - od 30 marca można je obejrzeć na 4 kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia w dwóch blokach programowych: porannym - rozpoczynającym się zawsze od godz. 8:00 i powtórzeniowym – od godz. 12:30. Plan lekcji - na specjalnej stronie szkolaztvp.pl. Dodatkowo wszystkie wyemitowane na antenie lekcje będą dostępne na vod.tvp.pl w specjalnie przygotowanych serwisach poświęconych poszczególnym klasom szkoły podstawowej.
  • Blog Lekcjewsieci.pl - społeczny projekt nauczycielski, który ma za zadanie pomóc nauczycielom, uczniom i rodzicom w dotarciu do zweryfikowanych i poukładanych tematycznie treści edukacyjnych na wszystkich poziomach edukacyjnych. Zawiera materiały z różnych przedmiotów i poziomów edukacyjnych.
  • kanał YT Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu - wsparcie dla uczniów dyslektycznych i "słuchowców" poprzez czytane tematy z podręczników. Ponadto tutoriale z zakresu różnych narzędzi IT.
Mapy
Wydawnictwo Meridian udostępnia do końca roku szkolnego mapy, dostępne po zalogowaniu się na platformę. Szczegóły na Facebooku.

Interaktywne "tablice"
Ułatwiają gromadzenie informacji w jednym miejscu.
 Artykuł na tema poniższych tablic - https://www.specjalni.pl/2020/03/wspopraca-z-uczniami-na-wirtualnej.html
  • jamboard - darmowa aplikacja Google.  Dysponuje narzędziami do rysowania, można umieszczać tekst na kolorowych karteczkach. Współpracuje w czasie rzeczywistym, przydatny w pracy z Classroom.
  • Miro Realtime Board - tablicę generujemy po stworzeniu konta za pomocą profilu Google lub Facebooka. Aplikacja automatycznie tworzy link do tablicy.  Umożliwia pisanie, rysowanie,  publikowanie zdjęć oraz dokumentów (tekstowych,  arkuszy kalkulacyjnych, PDF).  Do dyspozycji mamy również wiele szablonów (np. mapy myśli, osie czasu). Aplikacja pozwala także śledzić zmiany, które zostały wprowadzone na wspólnej tablicy (udostępniana przez  wysłanie  linku). Po utworzeniu konta uczniowie mogą uruchomić stworzoną przez nauczyciela tablicę.
  • Draw Chat pozwala stworzyć tablicę z czatem i wideo oraz udostępnić ją. Wystarczy wejść na stronę aplikacji i kliknąć Start New Whiteboard. Po uruchomieniu tablicy można włączyć dostęp do kamery internetowej i mikrofonu, zaproszenia wysyła się udostępniając link. Funkcje:  rysowanie i pisanie, udostępnianie plików PDF lub graficznych. 

  • LiveBoard  to  aplikacja dostępna w wersji webowej i  mobilnej (w artykule wskazówki do miejsca pobierania). Jest łatwa w użyciu, wystarczy się zalogować i można tworzyć nieograniczoną liczbę wirtualnych tablic na telefonach komórkowych, tabletach czy komputerach.  Funkcje: szkicowanie, dodawanie notatek i opisów do obrazów. Gotową pracę można udostępnić na Facebooku, Tweterze, Google+ i pocztą e-mail. Każda z przeprowadzonych lekcji może być  nagrana i udostępniona w dowolnym momencie.

     
Klasy I-III
  • zbiór materiałów dla kl. I-III (na padlecie)
  • program "Wesoła nauka" na kanale TVP codziennie, od poniedziałku do piątku, już od 30 marca, po zakończeniu programu „Pytanie na śniadanie”, na antenie TVP2 pojawi się nowy projekt skierowany do przedszkolaków i dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej oraz do ich rodziców i nauczycieli. Eksperymenty i doświadczenia naukowe oraz kreatywne gry i zabawy. Nie zabraknie zajęć sportowych, prac twórczych i muzyki z największymi gwiazdami w roli domowych nauczycieli.

Język polski
Kanał na YT "Mówiąc inaczej" - filmiki o języku polskim.

Dyktanda online - strona z listą dyktand dla uczniów SP (podział na klasy, od 1 do 8)

Wolne Lektury - stale rosnący zbiór literatury znajdującej się w domenie publicznej, w tym wiele lektur szkolnych.

Lektury.gov.pl - strona Ministerstwa Cyfryzacji, bazuje na zasobach Wolnych Lektur. Podaje też linki do wersji obcojęzycznych (ze strony gutenberg.org)

Ninateka.pl -  to zasób "archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie szkolnej lekcji. Selekcji materiałów dokonuje Dział Badań i Rozwoju Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Posiadaczom konta EDU oferujemy bezpłatny dostęp do filmów i audycji o charakterze edukacyjnym  oraz – dodatkowo – do scenariuszy lekcji, które ułatwią organizację lekcji z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych".

Pisupisu.pl - strona z grami i quizami online od przedszkola do kl. 8

Matematyka
Matzoo - platforma wspierająca naukę matematyki.

Szaloneliczby.pl - materiały z matematyki dla klas SP i wyżej. Dostępne są ćwiczenia online, quizy oraz teoria z dokładnym rozpisaniem działań. Dla ósmoklasistów - dodatkowe materiały do przygotowania się do egzaminu (w tym arkusze - do druku i online).

Pistacja TV - materiały do wsparcia nauki matematyki (od klasy 4 SP).

Darmowa książka do pobrania "Matematyka jest wszędzie" - ciekawe propozycje zabaw, inspiracji i ćwiczeń.

 Chemia
Kanał na YT Pan Belfer - wideo-lekcje z zakresu chemii autorstwa nauczyciela Dawida Łasińskiego (zgodne z podstawą programową).

Biologia
Genetic Science Learning Center - materiały interaktywne z zakresu biologii (j. angielski).

Historia
Filmy edukacyjne na platformie GWO
Materiały edukacyjne IPN - dla uczniów,  portal pamiec.pl, w tym gry online (nie wszystkie działają), portal o historii Polski 1918-1989.