Dlaczego warto czytać?

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

ILE KSIĄŻEK CZYTA PRZECIĘTNY POLAK?
Badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową i TNS Polska w 2014 r. pokazują aktualny stan czytelnictwa w naszym kraju. Oto co mówią liczby: 40 proc. badanych przeczytało w ciągu roku jedną książkę, 11 proc. – siedem, ale aż jedna piąta Polaków nie przeczytała żadnej książki czy gazety. Teksty w formie elektronicznej wybrało 32 proc. respondentów, choć Internet nie służy przeciętnemu Polakowi do czytania artykułów. Dużo czytają ludzie młodzi i studenci, gdyż wymaga tego proces edukacji. Także osoby będące wysokimi specjalistami w danej dziedzinie i emerytowani przedstawiciele kadry kierowniczej mają nawyk częstego czytania. Po książki sięga więcej kobiet niż mężczyzn, co odzwierciedla stosunek 50 do 32 proc. Podczas badań zaobserwowano zjawisko podziału Polaków na dwie grupy: w jednej są te osoby, które czytają teksty (książki, prasę) w różnej formie (papierowej lub elektronicznej), a w drugiej te, które nie czytają nic. (…)

CO CZYTAMY?
Czytamy, by oderwać się od rzeczywistości – 38 proc. badanych dlatego właśnie sięga po książkę. Ale prawie tyle samo z nas (37 proc.) robi to, by wynieść z lektury nową wiedzę i pożytek. Dla 25 proc. książka musi być łatwa w czytaniu i mieć szczęśliwe zakończenie. Ogólnie jako naród lubimy powieści, kryminały i literaturę fantastyczną. (…)
DOMOWA TRADYCJA – NAJWAŻNIEJSZA
W badaniu wyraźnie podkreślono, że „szkoła nie jest w stanie samodzielnie wykształcić trwałych nawyków czytelniczych”, jeśli rodzice nie czytają dzieciom i gdy brakuje motywacji ze strony rodziny, kręgu przyjaciół czy przełożonych. Działania wychowawcze i edukacyjne szkoły i domu rodzinnego muszą być skorelowane – inaczej nie osiągnie się dobrych rezultatów. Osoby czytające pochodzą z rodzin, w których istnieje tradycja czytania i mają czytających znajomych. Trzeba więc czytać małym i starszym dzieciom, a potem należy zachęcać je do własnej lektury, kupować książki inne niż podręczniki i dawać własny przykład, czyli samemu czytać. Wtedy jest prawie pewne, że wychowamy czytelnika. W przeciwnym razie młody człowiek będzie miał tendencję do „czytania szkolnego”, czyli wynikającego tylko z obowiązku, i po zakończeniu edukacji nie sięgnie już raczej po żadną książkę. Zadziwiające jest, że aż 14 proc. respondentów przeprowadzonego badania przyznało, że w trakcie nauki szkolnej nie przeczytało żadnej książki. (…) (Cały „Raport: Stan czytelnictwa w Polsce w 2014 r.” dostępny jest na stronie Biblioteki Narodowej w dziale Aktualności).

ZALETY CZYTANIA
Chyba każdy z nas pamięta książkę lub książki czytane mu przed snem przez rodziców w dzieciństwie. Warto tę tradycję kontynuować i czytać dzieciom, nawet gdy trochę podrosną i same już potrafią czytać. Wspólna lektura jest bowiem także inwestycją w dobry rozwój dziecka. Przede wszystkim czytanie rozwija słownictwo, a im bogatszy zasób słów, tym łatwiejszy kontakt językowy z innymi i tym sprawniejsze wyrażanie własnych uczuć i potrzeb. To okazja do kształtowania umiejętności samodzielnego myślenia i formułowania własnego zdania. Chwile u boku rodzica głośno czytającego są formą relaksu i odpoczynku po całym dniu różnorakich aktywności i wrażeń, pomagają także wyciszyć się i uspokoić. Czytanie jest też po prostu wielką przyjemnością.

Samodzielna lektura również ma wiele korzyści. Przeczytanie książki jest formą wysiłku, który nagradzany jest dopiero po jakimś czasie. Uczy więc wytrwałości w dążeniu do celu i cierpliwości. Wyrabia nawyk refleksji nad własnymi działaniami. Skupienie się na jednej tylko czynności – czytaniu – to doskonałe ćwiczenie koncentracji, a umiejętność skupiania uwagi jest w dzisiejszych czasach deficytowa. Zbyt dużo bodźców w codziennym życiu wpływa na zbytnie pobudzenie i niespokojność. Poza tym książka pomaga lepiej zrozumieć siebie i innych, uwrażliwia i uczy empatii. Odpowiedni dobór książek może być formą terapii dla dzieci nieśmiałych lub nadmiernie agresywnych, bo pozwala porozmawiać o trudnych doświadczeniach i ciężkich do wyrażenia emocjach.

Nauczyciele widzą, że starsze dzieci mają problem z odpowiadaniem na pytanie całym zdaniem, a już zbudowanie kilkuzdaniowej, logicznej i spójnej wypowiedzi ustnej na dany temat stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Tutaj także sprawdza się czytanie, chroniąc przed wtórnym analfabetyzmem. Czytanie lektur szkolnych sprawia, że dzieci przeżywają razem z bohaterem jego przygody – czy to zabawne, czy to niebezpieczne, doświadczają smutków i radości, widzą, jak można sobie poradzić w różnych codziennych sytuacjach i jakie są konsekwencje tych zachowań. Omawiając na lekcji zachowanie i wybory bohaterów, uczniowie mogą wyciągnąć wnioski dla siebie – jaką oni podjęliby decyzję w tej konkretnej sytuacji, czy można by zrobić coś innego i jak wtedy potoczyłaby się akcja. Dodatkowo doskonalą umiejętność wyrażania swych przemyśleń w formie pisemnej w coraz pewniejszy, bogatszy i pozbawiony błędów sposób.

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”
Pod takim właśnie hasłem 1 czerwca 2001 r. zainaugurowana została kampania społeczna na rzecz czytania książek dzieciom przez dorosłych. Promowały ją spoty telewizyjne i radiowe, w których znani aktorzy zachęcali rodziców do czytania dzieciom 20 minut dziennie – codziennie. Propagatorką akcji była Irena Koźmińska, prezes Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” (do stycznia 2006 r. działająca pod nazwą „ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego”). Wspólnie z Elżbietą Olszewską są autorkami książki „Wychowanie przez czytanie”, w której pokazują na bardzo konkretnych przykładach, jak wielka, a często niedoceniona przez ogół dorosłych jest rola głośnego czytania dziecku. Zalety opisane i sprawdzone przez autorki to m.in. ogromny rozwój wiedzy ogólnej, słownictwa, pamięci i wyobraźni, zwiększenie swobody w mówieniu, nauka samodzielnego myślenia: logicznego, krytycznego, przyczynowo-skutkowego, zaspokajanie potrzeb emocjonalnych dziecka – uwagi, miłości, a także budowanie mocnej więzi między czytającym dorosłym a dzieckiem oraz zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputera. (…) Na stronie fundacji www.calapolskaczytadzieciom.pl znajdziemy szereg ciekawych informacji, w tym listę książek polecanych do głośnego czytania.


Sylwia Maj


czwartek, 01 października 2015

„Gazetka.be” Artykuły miesiąca - Nr 145 październik 2015

Źródło: http://www.gazetka.be/index.php?option=com_content&view=article&id=1212:dlaczego-warto-czyta&catid=363:nr-145-padziernik-2015&Itemid=162