Bezpieczny internet

Korzystając z internetu trzeba pamiętać, że podobnie jak w świecie rzeczywistym i tu mogą zdarzyć sytuacje nieprzyjemne lub nawet niebezpieczne. W sieci obowiązują też pewne zasady i warto je znać, by korzystać  z niej bez problemów.

Najważniejsze zasady - tzw. netykieta:
  1. Dbaj o język. Nie używaj wulgaryzmów.
  2. Staraj się pisać zgodnie z zasadami języka polskiego. Nie nadużywaj liter drukowanych. Nie zniekształcaj słów.
  3. Nie obrażaj innych w internecie. Pamiętaj, że każdy ma prawo do własnego zdania, nawet jeśli jest ono inne od naszego.
  4. Dbaj o swoje dane i o dane innych użytkowników. Nigdy nie podawaj informacji zawierających adresy, telefony, jeśli ktoś Ci na to nie dał przyzwolenia.
  5. Nie zasypuj innych powtórkami treści bądź zbędnymi linkami, mailami zawierającymi reklamy czy informacje nieużyteczne.
  6. Nie przesyłaj „łańcuszków szczęścia”, nie mają one odzwierciedlenia w rzeczywistości.
  7. Nie kopiuj czyjejś własności: tekstów czy fotografii, a jeśli już to robisz, pamiętaj aby podać źródło.
  8. Nie otwieraj linków niewiadomego pochodzenia i nie przekazuj ich dalej. Mogą one zawierać treści niedozwolone oraz ściągać wirusy na Twój komputer.
  9. Staraj się nie łamać prawa. Nie namawiaj innych do popełniania czynów niedozwolonych. Sam staraj się kontrolować, co robisz w internecie i w razie wątpliwości zapytaj kogoś dorosłego o opinię.
  10. Jeśli coś Cię zaniepokoiło w internecie, nie czekaj, zgłoś to rodzicom bądź komuś dorosłemu.
    (Listę opracowała Katarzyna Blak, www: https://socjomania.pl/netykieta-czyli-o-kulturze-zachowania-w-sieci)

Strony, które warto odwiedzić
Pamiętajcie, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania i to samo można odnieść do zasad korzystania z sieci. W końcu nikt nie chce zostać przez przypadek hejterem lub dostać "bana".


Komunikacja w sieci
Warto też pamiętać, że w sieci obowiązują te same zasady dobrego wychowania, co w "realu". Inaczej piszemy do kolegi, koleżanki (dozwolona jest pewna swoboda, ale kultura i tu obowiązuje), inaczej kontaktujemy się z dorosłymi, nauczycielami, krewnymi. Inaczej napiszemy smsa (tu można użyć też skrótów i różnych ikonek, byle nie za dużo ;)), inaczej posta na czacie, jeszcze inaczej e-maila - to w końcu list, choć elektroniczny.

Jak napisać e-mail? - kilka wskazówek jak poprawnie napisać list elektroniczny. Należy przy tym pamiętać, że wokół nagłówka "Witam" jest wiele kontrowersji (przykład) i lepiej go unikać na korzyść "Dzień dobry", "Szanowny/-a...".

W skrócie zawsze należy pamiętać o tych elementach:
  1. Temat wiadomości (np. "Zadanie domowe - lektura")
  2. Powitanie (np. "Szanowna Pani,", "Dzień dobry,")
  3. Treść (krótko i treściwie, poprawnie językowo)
  4. Podpis (koniecznie - z adresu poczty elektronicznej nie zawsze można się domyślić kto do nas napisał ;))

Zachęcam do wejścia na stronę edukacjamedialna.edu.pl - to co prawda scenariusz lekcji, ale na końcu jest interaktywne ćwiczenie, warto je zrobić.