Regulamin biblioteki

PRAWA I OBOWIĄZKI CZYTELNIKÓW
  1. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, wychowankowie przedszkola, nauczyciele, inni pracownicy szkoły i rodzice. Każdy czytelnik jest zobowiązany do zwrotu wypożyczonych zbiorów w terminie określonym przez bibliotekarza.
  2. Wypożyczać książki można jedynie na swoje nazwisko. Nie wypożycza się książek na nazwisko innej osoby.
  3. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres trzech tygodni. Lektury wypożyczane są na okres 30 dni. W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych pozycji z podaniem terminu ich zwrotu.
  4. Lektury można wypożyczać na czas potrzebny do opracowania, ale nie dłużej niż dwa miesiące. W tym samym czasie można mieć wypożyczone maksymalnie dwie lektury.
  5. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a nie ma na nią zapotrzebowania, można przedłużyć wypożyczenie.
  6.  Uczeń, który zalega z oddaniem książek dłużej niż miesiąc, nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego do chwili uregulowania wcześniejszych wypożyczeń.
  7.  Książek wypożyczonych w bibliotece nie należy pożyczać innym osobom.
  8.  Książki i inne dokumenty należy szanować jako dobro wspólne. Zauważone uszkodzenia zgłasza się bibliotekarzowi.
  9.  Zbiory specjalne (kasety wideo, płyty CD i DVD, programy multimedialne) wypożyczane są tylko nauczycielom. Wyjątek stanowią audiobooki, które mogą wypożyczać także inni użytkownicy.
  10.  W bibliotece obowiązuje zakaz spożywania posiłków i picia napojów oraz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń, które mogą zakłócić pracę innym użytkownikom. 
  11.  W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki (lub innego dokumentu bibliotecznego) należy ją odkupić bądź zwrócić inną o co najmniej równej wartości po uzgodnieniu z bibliotekarzem.
  12.  Na tydzień przed końcem roku szkolnego książki powinny być zwrócone do biblioteki. Każdy uczeń, który zmienia szkołę, zobowiązany jest do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką. Wychowawca ma obowiązek dopilnować rozliczenia odchodzącego ucznia z biblioteką.
  13. Uczeń szkoły, który rozliczy się z wypożyczonych książek na koniec roku szkolnego ma możliwość wypożyczenia książek na wakacje letnie w ostatnim tygodniu roku szkolnego. Książki te należy zwrócić do końca pierwszego tygodnia września. Książek na wakacje nie wypożyczają wychowankowie przedszkola.
  14.  Każdy użytkownik zobowiązany jest do zaznajomienia się z regulaminami biblioteki i do przestrzegania go. W stosunku do uczniów, którzy łamią postanowienia niniejszego regulaminu mogą zostać zastosowane kary zgodnie ze statutem szkoły.
  15.  Każdy użytkownik biblioteki ma prawo korzystać ze stanowisk komputerowych biblioteki – zasady korzystania z czytelni i ze stanowiska komputerowego w bibliotece regulują odrębne dokumenty.
  16. Osoby przebywające w bibliotece zachowują się w sposób nie ograniczający praw innych użytkowników. Nie wolno zachowywać się w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom lub nauczycielowi bibliotekarzowi.
  17. Nauczyciel bibliotekarz w razie potrzeby może ograniczyć liczbę osób przebywających w bibliotece w czasie przerw ze względów bezpieczeństwa.

                                ZASADY KORZYSTANIA Z CZYTELNI
                                1. Z czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
                                2. W czytelni obowiązuje cisza oraz zakaz picia i spożywania posiłków.
                                3. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów, to jest z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.
                                4. Z księgozbioru podręcznego i czasopism można korzystać tylko na miejscu w czytelni.
                                5. Czytelnik odpowiada osobiście za książki i czasopisma, z których korzysta.
                                6. Książek nie wolno niszczyć (robić notatek na marginesach, zaginać kartek, kreślić), a zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi.
                                7. W czytelni mogą odbywać się lekcje przedmiotowe w oparciu o księgozbiór podręczny – pieczę nad nim pełni wówczas nauczyciel prowadzący lekcję.
                                8. Osoby zakłócające porządek i nie stosujące się do regulaminu mogą zostać poproszone o opuszczenie biblioteki.

                                ZASADY KORZYSTANIA ZE STANOWISKA KOMPUTEROWEGO W BIBLIOTECE
                                1. Komputery w bibliotece przeznaczone są dla uczniów i pracowników ZSP 7 w Rybniku.
                                2. Uczniowie mogą korzystać wyłącznie z konta z ograniczonymi uprawnieniami.
                                3. Stanowisko jest miejscem realizacji zajęć indywidualnych, opartych na wyszukiwaniu informacji w Internecie oraz korzystaniu z programów i materiałów edukacyjnych dostępnych w sieci i w bibliotece.
                                4.  Korzystanie z komputera odbywa się za zgodą nauczyciela bibliotekarza, w godzinach wolnych od zajęć dydaktycznych. 
                                5. Uczeń może jednorazowo korzystać ze stanowiska nie dłużej niż 30 minut. W przypadku konieczności wydłużenia czasu pracy należy uzgodnić ten fakt z nauczycielem bibliotekarzem odpowiednio wcześniej.
                                6. Przy stanowisku mogą znajdować się nie więcej niż dwie osoby. Każdy korzystający ze stanowiska ponosi odpowiedzialność za powierzony mu sprzęt.
                                7.  Przy stanowisku należy zachować ciszę, w razie potrzeby można korzystać ze słuchawek. 
                                8.  Podczas pracy na stanowisku komputerowym nie wolno spożywać jedzenia i picia, nie może się też ono znajdować w bezpośredniej bliskości komputera.
                                9. Użytkownik, chcąc korzystać z pendrive'a, ma obowiązek sprawdzenia nośnika programem antywirusowym. Pendrive'a można używać tylko w celu skopiowania wyszukanych danych lub zapisu tylko i wyłącznie własnych plików.
                                10. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się dokonywania zmian w ustawieniach systemowych, instalowania innych programów zapisywania dokumentów na dysku twardym poza wyznaczonymi folderami udostępnionymi na pulpicie. 
                                11. Nie wolno wykonywać żadnych połączeń technicznych bez zgody nauczyciela (np. włączać i rozłączać kabli zasilających).
                                12. Po zakończeniu pracy przy komputerze użytkownik zgłasza ten fakt nauczycielowi bibliotekarzowi i wpisuje się do karty ewidencji znajdującej się u bibliotekarza.
                                13. Każdą niesprawność komputera należy natychmiast zgłosić nauczycielowi.
                                14. Użytkownik korzystający ze stanowiska komputerowego jest zobowiązany do pozostawienia po sobie porządku.
                                15. W razie jakiegokolwiek problemu należy niezwłocznie powiadomić nauczyciela bibliotekarza.
                                16. Za naruszenie regulaminu będą nakładane kary, m.in. zakaz korzystania z komputera na okres wskazany przez nauczyciela bibliotekarza.
                                                            ZASADY KORZYSTANIA Z PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH
                                                            1. Każdy uczeń ma prawo do nieodpłatnego wypożyczenia kompletu podręczników na dany rok szkolny. Podręczniki wypożyczane są na okres jednego roku szkolnego, należy je zwrócić w terminie wskazanym przez bibliotekarza, najpóźniej w ostatnim tygodniu przed końcem roku szkolnego.
                                                            2. Podręczniki są własnością szkoły i są wpisane do inwentarza biblioteki szkolnej. Każdy podręcznik posiada indywidualny numer i w momencie wypożyczenia jest przypisany do konkretnego ucznia.
                                                            3. Uczniowie mają obowiązek zaopatrzyć książkę w okładkę, szanować wypożyczone podręczniki, chronić przed uszkodzeniem, zniszczeniem oraz zgubieniem. Dołączone ewentualnie płyty CD stanowią integralną część podręcznika – brak płyty traktowany jest jak zniszczenie książki.
                                                            4. Podręczniki należy przechowywać w domu na wyznaczonym miejscu (poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt), nie wolno w nich pisać ani zaznaczać.
                                                            5. Na bieżąco należy dokonywać ewentualnej wymiany okładki. W przypadku uszkodzeń, np. wypadanie kartek, rozdarcia należy zgłosić się do nauczyciela bibliotekarza w celu naprawy lub rozliczenia za zniszczenie książki – nie należy samodzielnie naprawiać uszkodzeń.
                                                            6. Za zgubiony lub zniszczony podręcznik odpowiedzialność finansową ponoszą rodzice. Zniszczony podręcznik należy odkupić. W razie braku podręcznika w księgarniach należy wpłacić kwotę odpowiadającą cenie książki w inwentarzu biblioteki na konto szkoły. Rozliczenie z biblioteką musi zostać dokonane nie później niż do ostatniego dnia zajęć dydaktycznych, w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach do końca czerwca danego roku.
                                                            7. Na czas potrzebny do odkupienia zniszczonego podręcznika uczeń ma prawo korzystać z egzemplarza dodatkowego na klasę.
                                                            8. Uczeń opuszczający szkołę w trakcie roku szkolnego zobowiązany jest do wcześniejszego zwrotu wypożyczonych podręczników do biblioteki.