30 grudnia 2021

Zbiórka makulatury (grudzień 2021) - podsumowanie

W dniach 14-16.12.2021 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Rybniku odbyła się zbiórka makulatury. W wyniku zbiórki pozyskano 1 480,00 kg makulatury.

Pieniądze pozyskane z makulatury zostały przekazane do kasy Rady Rodziców.

********

Aktualizacja (17.01.2022): za pieniądze ze zbiórki zakupiono 20 egzemplarzy lektury "Cukierku, ty łobuzie", książkę o Minecrafcie, "Skrzynię władcy piorunów" i "Puzzle Pitagorasa". Zapraszamy do wypożyczania!

11 października 2021

Konkurs na lapbook


Zapraszamy do udziału w konkursie na lapbook czytelniczy na temat  „Baśnie i legendy z całego świata”!


08 października 2021

Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2021


W tym roku MMBS obchodzimy pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. Z tej okazji w naszej bibliotece odbędzie się:
  • wystawa baśni i legend ze zbiorów biblioteki (11-29 października)
  • głośne czytanie baśni i legend w wyznaczone dni (wtorki: 12, 19 i 26 października)
  • konkurs na lapbook „Baśnie i legendy z całego świata” (prace należy złożyć do 29 października, regulamin na gazetce przy wejściu do biblioteki)
  • akcja „Książka dla biblioteki” – zbieranie książek nowych i używanych w bardzo dobrym stanie.

04 października 2021

Tydzień Głośnego Czytania


Od 27 września do 1 października trwał Tydzień Głośnego Czytania. Bibliotekę w tym czasie odwiedzili uczniowie klas pierwszych, którzy zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników. Odbyło się czytanie opowiadania "Nie lubię książek. Koniec kropka.", zapoznanie z regulaminem i zasadami korzystania z biblioteki. Na koniec dzieci otrzymały karty biblioteczne i wypożyczyły pierwsze książki.

Bibliotekarz odwiedził także z baśniami grupę Motylków w przedszkolu.

27 września 2021

Nowe książki!

 Po raz kolejny nie zawiedli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły - mamy dzięki temu możliwość zaprezentowania Wam sporo nowych książek.

Pełny wykaz:

MOL NET+

03 września 2021

Nowy rok szkolny


Nowy rok szkolny już się zaczął, ruszyły też wypożyczenia podręczników, lektur i innych zbiorów. Zapraszamy do biblioteki, pamiętajcie jednak  o obowiązujących wciąż zasadach - limit osób, dezynfekcja rąk i maseczki na twarzy. Duże ułatwienie w wypożyczaniu stanowi katalog online - wciąż zachęcam do aktywacji kont!

11 czerwca 2021

Zwroty podręczników


Koniec roku nadchodzi dużymi krokami i czas się rozliczyć z biblioteką. Zainteresowane osoby zapraszam 23 czerwca (środa) do wypożyczenia książek na lato - pod warunkiem wcześniejszego oddania wszystkich wypożyczeń.

Poniżej - harmonogram zwrotu podręczników (szczegóły u wychowawców przy wejściu do szkoły i do biblioteki).

07 maja 2021

Tydzień Bibliotek 2021


Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek odbywają się pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece". Choć z wiadomych względów nie możemy się spotkać między regałami naszej szkolnej biblioteki, zapraszamy do aktywnego kontaktu z książką - czy to sięgając po książki z własnej półki, wypożyczone z naszej biblioteki czy z biblioteki publicznej. 

Dzięki nowym technologiom możemy spotkać się także w wirtualnej bibliotece - wciąż zachęcam do korzystania z katalogu online :).

29 kwietnia 2021

Konstytucja 3 Maja


W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. 

Był to krok w kierunku wyjścia z kryzysu władzy i ratowania kraju przed upadkiem, jednak podjęty zbyt późno - 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór i Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. 

23 kwietnia 2021

Stan czytelnictwa w Polsce - nowe badania

Zachęcam do przeczytania artykułu na temat stanu czytelnictwa w Polsce. Co roku Biblioteka Narodowa publikuje wyniki badań czytelnictwa - w ostatnich latach czytelnictwo raczej nie miało się najlepiej (średnio 36-38% osób deklarowało regularne czytanie). 

Miniony rok okazuje się najlepszy od sześciu lat - czytanie zadeklarowało 42% ankietowanych! Nie bez wpływu pewnie była pandemia i konieczność pozostania w domach. W końcu więcej osób odkryło, że książki otwierają przed nami cały świat!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Organizowany przez UNESCO od 1996 roku, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich (zob. Prawo autorskie - znam i stosuję?). 

Data obchodów jest symboliczna i wiąże się z dniami śmierci lub urodzin kilku znanych pisarzy (m.in. Cervantesa, Szekspira, Nabokova czy peruwiańskiego historyka de la Vegi). 

22 kwietnia 2021

Dzień Ziemi 2021

Dzisiaj kolejne obchody Dnia Ziemi. Motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Zazwyczaj uczniowie wraz z nauczycielami poszli by sprzątać wyznaczony teren, pandemia jednak wywróciła ten porządek do góry nogami. Większość obchodów została przeniesiona do sieci, pamiętajmy jednak, by podczas spaceru zwrócić większą uwagę na otoczenie i wyrzucić choć jednego śmiecia do odpowiedniego kosza.

19 kwietnia 2021

Prawo autorskie - znam i stosuję?

 


Znajomość prawa w zakresie ochrony twórczości powinna być promowana jak najczęściej. Każdy twórca ma prawo do tego, by nikt nie naruszał jego praw. Czy wolno nam w takim razie z czegokolwiek korzystać? I jak? Zachęcam do obejrzenia kilku filmików na temat prawa autorskiego. 


12 kwietnia 2021

Alfred Szklarski, nasz Patron


9 kwietnia minęła kolejna - 29. - rocznica śmierci Alfreda Szklarskiego. Z tej okazji zapraszam do wysłuchania krótkiej rozmowy, jaką w 1987 roku przeprowadzono na antenie Polskiego Radia. Mamy okazję posłuchać zarówno o wcześniejszej ścieżce zawodowej, jak i dalszych planach Pisarza.

Audycja umieszczona w artykule "Alfred Szklarski – świat młodzieńczych przygód".



Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki


12 kwietnia 1961 roku radziecki kosmonauta Jurij Gagarin wystartował statkiem kosmicznym Wostok z kosmodromu Bajkonur na orbitę okołoziemską. Lot ten trwał 108 minut. Od 1962 roku 12 kwietnia obchodzony był jako Dzień Kosmonautyki (w ZSRR).

Od 2001 roku, z inicjatywy m.in. George’a T. Whitesidesa, dyrektora generalnego firmy produkującej pojazdy kosmiczne Virgin Galactic, rozpoczęto obchody Nocy Jurija upamiętniające nie tylko 1. lot Jurija Gagarina, ale również 1. lot kosmicznego wahadłowca Columbia w 20 lat później w 1981 roku. Święto przyjęło się w wielu krajach, w tym w Polsce.

08 kwietnia 2021

Czytanie to wyzwanie?


Zapraszam do zabawy w wyzwanie czytelnicze! Zakręć kołem i wylosuj co masz zrobić. Może przeczytać konkretną książkę? Może przeczytać książkę, która ma np. 100 stron? A może czeka na Ciebie inne wyzwanie?

Osoby, które podejmą się wyzwania i je zrealizują, zapraszam do podzielenia się tym w odpowiedzi do właściwego posta w zespole Biblioteki w MS Teams.

02 kwietnia 2021

Dzień Książki Dziecięcej


Po raz kolejny obchodzimy Dzień Książki Dziecięcej. Jednocześnie 2 kwietnia to rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji zachęcam wszystkie dzieci do czytania - nie tylko twórczości duńskiego baśniopisarza, ale i innych książek.


26 marca 2021

Dzień Teatru - 27 marca

27 marca obchodzony jest Dzień Teatru, który ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO).

27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru. (za Wikipedia)

15. rocznica śmierci Stanisława Lema

27 marca 2021 przypada 15. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy SF  - Stanisława Lema (1921-2006). 

Stanisław Lem był pisarzem, filozofem, eseistą i futurologiem. Co ciekawe, sporo opisanych przez niego elementów przyszłości mamy okazję już obserwować czy wręcz z nich korzystać (polecam ciekawy artykuł).

Wśród najbardziej znanych tekstów pisarza można wymienić m.in. "Bajki robotów", "Opowieści o piloci Pirxie", "Cyberiadę" czy "Solaris" (zekranizowana ponownie w 2002 roku, z G.Clooney'em w roli głównej).

25 marca 2021

Dzień Czytania Tolkiena 2021


Dzisiaj obchodzimy kolejny Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji zachęcam szczególnie do sięgnięcia -po pozycje tego pisarza: "Hobbita", "Władcę pierścieni" lub inne, mniej znane (zajrzyj tu).

John Ronald Reuel Tolkien żył w latach 1892-1973. Filolog i pisarz, zasłynął jako twórca fikcyjnego świata - Śródziemia - i jego mitologii oraz związanych z nimi opowieści.

 

18 marca 2021

Europejski Dzień Mózgu


Dzisiaj Europejski Dzień Mózgu! To jeden z najważniejszych organów w naszym ciele, w końcu wszystkim zarządza :)

Sprawny mózg to podstawa w dzisiejszym świecie. Jak o niego dbać, dowiecie się z poniższego materiału.

03 marca 2021

Nowe książki w bibliotece


Dzięki różnym osobom, które przynoszą do biblioteki niepotrzebne już w domu książki (a ciągle do użytku), mamy znów 39 nowych pozycji w katalogu!

Wśród nowych książek są m.in.: "Czerwone krzesło", "Eragon" (wydanie filmowe), "Pałac śmiechu", encyklopedia o gladiatorach, pięknie ilustrowane wydania klasycznych bajek braci Grimm oraz baśni świata, książki o dinozaurach dla młodszych.

19 lutego 2021

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.

17 lutego 2021

Dzień Kota


Dzisiaj przypada w kalendarzu Dzień Kota. Zwierzę to doczekało się wielu książek, opowiadań, cytatów. Koty zawsze budziły w ludziach wiele emocji - podobno ludzie dzielą się albo na miłośników kotów, albo na przeciwników. Niewątpliwie koty różnią się od psów, mimo, że często dosyć zgodnie żyją pod jednym dachem.

12 lutego 2021

10 lutego 2021

Sukces w konkursie regionalnym "Z książką mi do twarzy" 2021

Uczennica kl. 6 naszego Zespołu, Magdalena Patyk, zajęła II miejsce w regionalnym konkursie fotograficznym "Z książką mi do twarzy" 2021. Gratulacje!

Nagrodzona praca:


02 lutego 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu


9 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Zainicjowany przez Komisję Europejską (2004 r.), w Polsce organizowany od 2005 r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. 

01 lutego 2021

Patroni roku 2021


W listopadzie minionego roku sejm ogłosił patronów 2021 roku. Tym razem będą to: 

29 stycznia 2021

Czytać... szybciej!


Techniki czytania uczymy się już w pierwszych latach życia. Najpierw litery, potem litery łączymy w sylaby, sylaby w wyrazy, które łączymy w zdania. Wiele osób tu się zatrzymuje, a może warto pójść dalej? .....✈

1. Zacznij poszerzać obszar czytania - staraj się rejestrować najpierw dwa wyrazy zamiast jednego, potem kilka słów naraz, w końcu całe zdania. Z czasem zaczniesz za pomocą jednego spojrzenia widzieć całe fragmenty tekstu. Z każdym etapem zwiększasz swoje tempo czytania o kilkadziesiąt procent!

27 stycznia 2021

Podsumowanie konkursu "Mój ulubiony bohater literacki" - wyróżnienie dla naszej uczennicy


W grudniu ukazało się podsumowanie konkursu plastycznego, organizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rybniku: strona konkursu

Praca jednej z osób, które wzięły udział, Martyny z kl. 3, otrzymała wyróżnienie w kategorii klas I-III. Gratulujemy, tym bardziej, że na konkurs wpłynęło 155 prac!

22 stycznia 2021

Pożegnanie Papcia Chmiela, ojca Tytusa, Romka i A'Tomka


Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia w wieku 97 lat. Był grafikiem i  rysownikiem, publicystą. Zasłynął jako twórca wielu najsłynniejszych polskich komiksów, był autorem m.in. komiksu o przygodach "Tytusa, Romka i A'Tomka". Informację o śmierci artysty potwierdziło wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Od początku miał duży talent graficzny. Jako młody człowiek doświadczył wojny i brał udział w wielu walkach. W 1943 r. został żołnierzem Armii Krajowej pod pseudonimem "Jupiter". Brał również udział w Powstaniu Warszawskim.

21 stycznia 2021

108. rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego


21 stycznia tego roku przypada 108. rocznica urodzin Patrona naszej szkoły. Alfred Szklarski urodził się w Chicago 21 stycznia 1912 roku jako syn emigranta politycznego, dziennikarza Andrzeja Szklarskiego i Marii, z domu Karkosik. Znany jest przede wszystkim jako autor cyklu o Tomku Wilmowskim.

Więcej o pisarzu - na stronie szkoły w dziale Patron (O szkole), w tym krótki film z Alfredem Szklarskim (rozmowa nagrana podczas spotkania autorskiego).

Lektury do słuchania - za darmo!

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl

Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej POLONA.PL bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu (biały pasek na samej górze, mała strzałka w dół), i wybrać audiobook w formacie MPEG. 

18 stycznia 2021

Praca biblioteki po 18 stycznia

Po feriach zapraszam do dalszego korzystania z biblioteki. W związku z powrotem klas 1-3 do nauki stacjonarnej biblioteka czynna fizycznie od poniedziałku do wtorku od 7.30 do 13.00, w piątek do 13.30.

Przypominam o sposobie wypożyczania w czasie pandemii: książki zamawiane są przez edziennik, czat prywatny w Teams lub poprzez samodzielną rezerwację przez konto w katalogu - po przygotowaniu (najpóźniej w drugim dniu roboczym) książka czeka do odbioru na portierni. W razie potrzeby - zachęcam do korzystania z czatu prywatnego w Teams.

Ważne - pamiętajcie o zwrocie wypożyczonych książek! ☝