29 kwietnia 2021

Konstytucja 3 Maja


W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. 

Był to krok w kierunku wyjścia z kryzysu władzy i ratowania kraju przed upadkiem, jednak podjęty zbyt późno - 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór i Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. 

23 kwietnia 2021

Stan czytelnictwa w Polsce - nowe badania

Zachęcam do przeczytania artykułu na temat stanu czytelnictwa w Polsce. Co roku Biblioteka Narodowa publikuje wyniki badań czytelnictwa - w ostatnich latach czytelnictwo raczej nie miało się najlepiej (średnio 36-38% osób deklarowało regularne czytanie). 

Miniony rok okazuje się najlepszy od sześciu lat - czytanie zadeklarowało 42% ankietowanych! Nie bez wpływu pewnie była pandemia i konieczność pozostania w domach. W końcu więcej osób odkryło, że książki otwierają przed nami cały świat!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Organizowany przez UNESCO od 1996 roku, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich (zob. Prawo autorskie - znam i stosuję?). 

Data obchodów jest symboliczna i wiąże się z dniami śmierci lub urodzin kilku znanych pisarzy (m.in. Cervantesa, Szekspira, Nabokova czy peruwiańskiego historyka de la Vegi). 

22 kwietnia 2021

Dzień Ziemi 2021

Dzisiaj kolejne obchody Dnia Ziemi. Motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Zazwyczaj uczniowie wraz z nauczycielami poszli by sprzątać wyznaczony teren, pandemia jednak wywróciła ten porządek do góry nogami. Większość obchodów została przeniesiona do sieci, pamiętajmy jednak, by podczas spaceru zwrócić większą uwagę na otoczenie i wyrzucić choć jednego śmiecia do odpowiedniego kosza.

19 kwietnia 2021

Prawo autorskie - znam i stosuję?

 


Znajomość prawa w zakresie ochrony twórczości powinna być promowana jak najczęściej. Każdy twórca ma prawo do tego, by nikt nie naruszał jego praw. Czy wolno nam w takim razie z czegokolwiek korzystać? I jak? Zachęcam do obejrzenia kilku filmików na temat prawa autorskiego. 


12 kwietnia 2021

Alfred Szklarski, nasz Patron


9 kwietnia minęła kolejna - 29. - rocznica śmierci Alfreda Szklarskiego. Z tej okazji zapraszam do wysłuchania krótkiej rozmowy, jaką w 1987 roku przeprowadzono na antenie Polskiego Radia. Mamy okazję posłuchać zarówno o wcześniejszej ścieżce zawodowej, jak i dalszych planach Pisarza.

Audycja umieszczona w artykule "Alfred Szklarski – świat młodzieńczych przygód".



Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki


12 kwietnia 1961 roku radziecki kosmonauta Jurij Gagarin wystartował statkiem kosmicznym Wostok z kosmodromu Bajkonur na orbitę okołoziemską. Lot ten trwał 108 minut. Od 1962 roku 12 kwietnia obchodzony był jako Dzień Kosmonautyki (w ZSRR).

Od 2001 roku, z inicjatywy m.in. George’a T. Whitesidesa, dyrektora generalnego firmy produkującej pojazdy kosmiczne Virgin Galactic, rozpoczęto obchody Nocy Jurija upamiętniające nie tylko 1. lot Jurija Gagarina, ale również 1. lot kosmicznego wahadłowca Columbia w 20 lat później w 1981 roku. Święto przyjęło się w wielu krajach, w tym w Polsce.

08 kwietnia 2021

Czytanie to wyzwanie?


Zapraszam do zabawy w wyzwanie czytelnicze! Zakręć kołem i wylosuj co masz zrobić. Może przeczytać konkretną książkę? Może przeczytać książkę, która ma np. 100 stron? A może czeka na Ciebie inne wyzwanie?

Osoby, które podejmą się wyzwania i je zrealizują, zapraszam do podzielenia się tym w odpowiedzi do właściwego posta w zespole Biblioteki w MS Teams.

02 kwietnia 2021

Dzień Książki Dziecięcej


Po raz kolejny obchodzimy Dzień Książki Dziecięcej. Jednocześnie 2 kwietnia to rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji zachęcam wszystkie dzieci do czytania - nie tylko twórczości duńskiego baśniopisarza, ale i innych książek.