03 października 2017

Tydzień Głośnego Czytania 25-29 września 2017


W dniach 25-29 września 2017 w naszej szkole trwał Tydzień Głośnego Czytania.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września, został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data obchodów odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Cel obchodów ukierunkowany jest na dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

W naszej szkole jest to nawet cały tydzień. Chcemy w ten sposób podkreślić ważną rolę, jaką czytanie pełni w rozwoju człowieka. W tym czasie nauczyciele, chętni rodzice i inni zaproszeni goście czytali w klasach fragmenty różnych książek.

Czytajmy dzieciom – to inwestycja w ich przyszłość!

Nawyk czytania i miłość do książek musi powstać w dzieciństwie. Uczymy dzieci czytania, ale nie dbamy o to, by lubiły czytać, nie rozbudzamy w nich zapału do książek, nie dokładamy starań, by czytanie stało się ich przyjemnością i potrzebą. Wielu dzieciom doświadczenia z książką kojarzą się z przymusem, przykrością, nudą i dlatego porzucają czytanie na rzecz telewizji.

Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości. Świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo przyrasta ilość informacji, rozwój wiedzy i rynku pracy następują coraz szybciej – ludzie, którzy nie czytają, nie nadążą za tymi zmianami i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia. Żyjemy w cywilizacji telewizyjnej, a badania naukowe wykazują:
  • szkodliwość zdrowotną nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci,
  • telewizja nie rozwija u dzieci myślenia i skraca ich przedział uwagi, 
  • wiele programów wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc.
Codzienne głośne czytanie jest szczepionką przeciwko wielu niepożądanym wpływom i zachowaniom dla umysłu i psychiki dziecka ze strony współczesnej cywilizacji.

Zalety czytania dzieciom

1. Czytanie niezwykle stymuluje mózg.

2. Przynosi ogromną wiedzę ogólną.

3. Zwiększa zasób słownictwa i umiejętność poprawnego budowania zdań.

4. Czytanie daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu.

5. Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne.

6. Głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat ułatwia mu samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w edukacji szkolnej.

7. Wspólne czytanie z dzieckiem chroni przed uzależnieniem od telewizji i przyjmowaniem z niej złych wzorów.

8. Kształtuje nawyk czytania przez całe życie.

Czytanie w kl. 2a w szkolnej bibliotece: