22 stycznia 2018

PoczytajMY - podróże w krainę książki. Podsumowanie działań w I półroczu 2017/2018


Popularyzowanie czytelnictwa w Szkole Podstawowej nr 32 w Rybniku (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7) nie potrzebuje „zachęt” w postaci jakichś odgórnych zapisów w szkolnych programach – w końcu patronem szkoły jest Alfred Szklarski, pisarz, autor książek przygodowych i podróżniczych. Podróże w krainę książki i wyobraźni mamy więc wpisane tradycję.

Od roku starsi uczniowie odwiedzali naszych zespołowych przedszkolaków, by im poczytać w wolnej chwili. W tym roku działania zostały trochę bardziej sformalizowane i ujęte w ramy akcji „PoczytajMY”. Uczniowie udzielający się w klubie czytelniczym czytali młodszym kolegom i koleżankom – w grupach przedszkolnych i niektórych klasach młodszych. W akcji brało udział w sumie ponad 20 uczniów. W związku z tak dużą grupą chętnych utrudnione są częste spotkania, dlatego klub działa na zasadzie konsultacji – w razie potrzeby nauczyciel bibliotekarz lub nauczycielka języka polskiego doradzają w przygotowaniach do spotkania czytelniczego.


Dwu-, czasem trzyosobowe zespoły regularnie odwiedzały grupy przedszkolne, co najmniej raz w tygodniu. Podczas tych spotkań starsi uczniowie czytali różne opowieści, bajki i opowiadania. Czasem treść tekstów nawiązywała do aktualnych wydarzeń – np. z okazji Dnia Pluszowego Misia czytano opowieści o misiach, z nadejściem zimy pojawiły się opowieści osadzone w tej porze roku, gdy zbliżały się Święta Bożego Narodzenia, w repertuarze pojawiły się książeczki opowiadające o nich. Po czytaniu był czas na rozmowę i krótką zabawę.






W ramach propagowania czytelnictwa w szkole odbywają się różne przedsięwzięcia. Do najbardziej widowiskowych należały w tym roku szkolnym obchody Dnia Postaci z Bajek, zorganizowane przez nauczycieli języka polskiego. Każda klasa przygotowała krótkie przedstawienie jednej bajki – przebrania postaci, zwięzły opis, niektóre klasy nawet scenkę. Przegląd odbył się 3 listopada 2017 roku – było dużo zabawy i śmiechu. W nagrodę każda klasa mogła wybrać tytuł książki, jaką chciałaby znaleźć w szkolnej bibliotece. Po zaciętych klasowych „sporach” powstała lista książek, które zakupiono z funduszy Rady Rodziców. Obecnie książki są dostępne w szkolnej bibliotece i cieszą się dużą popularnością. Innym ciekawym wydarzeniem był konkurs fotograficzny „Książka nas łączy”. W sumie wpłynęło 7 prac, podczas wystawy (cały listopad) zostało wybrane zdjęcie, które najbardziej spodobało się społeczności szkolnej.




Ponadto odbywały się różne wystawy – okolicznościowe (np. z okazji Dnia Języków Obcych, Dnia Pluszowego Misia, Barbórki – „Wokół Śląska i jego tradycji”) lub po prostu czytelnicze (np. nowości, książek polecanych bądź w zabawnym kontekście – „Nie pamiętam tytułu, ale okładka była czerwona”).




Dzieci przedszkolne bardzo lubią wizyty starszych kolegów. Dodatkowo w szkole podjęto działania umożliwiające starszym grupom przedszkolnym systematyczne odwiedziny w bibliotece szkolnej, podczas których wypożyczają książki. Kontakt z książką jest dla dzieci bardzo cenny i z niecierpliwością wyczekują tych wizyt.





Akcją opiekują się: Anna Urbaniak, nauczyciel bibliotekarz oraz Joanna Duda, nauczycielka języka polskiego