21 lutego 2020

Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. przypomina o bogactwie i znaczeniu języków narodowych, podkreśla różnorodność językową na świecie, zwraca uwagę na potrzebę dbałości o język, którym posługujemy się na co dzień.

Czy wiecie, że język polski - obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego - to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata? Zawdzięczamy to skomplikowanej gramatyce z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczącym zgłoskom, przyprawiających obcokrajowców o ból głowy i języka. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku :)
Ciekawostki o języku polskim:
  • Pierwsze polskojęzyczne elementarze do nauki języka polskiego pojawiają się wraz z rozwojem druku już w wieku XVI.
  • W 1285 na zjeździe w Łęczycy postanowiono o używaniu języka polskiego obok łaciny w szkołach katedralnych i klasztornych.
  • Język polski wywarł wpływ na takie języki jak ukraiński, białoruski, litewski, rosyjski, jidysz, hebrajski, czeski, rumuński, węgierski.
  • Przeciętny Polak czynnie zna (czyli używa w wypowiedziach) w przybliżeniu nie więcej niż kilkanaście tysięcy słów, natomiast biernie (rozumie, ale nie używa) - ok. 30 tysięcy słów.
  • Coraz więcej osób uczy się języka polskiego jako obcego. Ich liczbę szacuje się na 10 000 osób na całym świecie, z czego ok. jedna trzecia studiuje język polski na uczelniach i w szkołach językowych w Polsce.
  •  "żółć" jest najdłuższym wyrazem, skonstruowanym wyłącznie z liter, których nie ma w obcych alfabetach.
  • Polski alfabet składa się z 32 liter, dziewięć z nich ma znaki diakrytyczne, czyli graficzne znaki występujące w wielu systemach pisma, umiejscowione nad lub pod literą albo obok lub wewnątrz niej (ą, ę, ż itd.).
  • Do polskiego alfabetu nie zaliczamy liter: q, v oraz x - występują tylko w wyrazach zapożyczonych.

Najtrudniejszy język świata? 
Zgodnie uznawany jest za taki chiński - w formie pisemnej obejmuje kilkadziesiąt tysięcy znaków. Okazuje się, że nie tylko ich liczba jest kłopotliwa, ponieważ relacje pomiędzy pismem i mową również są przytłaczająco skomplikowane. Samo zapisanie wyrazu nie oznacza na przykład, że da się go od razu odczytać, ponieważ znaki nie dostarczają żadnych wskazówek na temat sposobu wymowy. Co więcej, w chińskim można odnaleźć mnóstwo homofonów, których brzmienie można rozróżnić jedynie na podstawie kilku tonów (najczęściej czterech). To wszystko sprawia, że opanowanie chińskiego można nie tylko dopisać do CV, ale też z czystym sumieniem uznać za jedno z największych osiągnięć w życiu.

Najstarszy język świata?
Język grecki należy do najstarszych języków świata. Uwielbiają go osoby zgłębiające starożytną historię, literaturę czy sztukę. Co więcej, grecki nie zmienił się znacznie od tysięcy lat, przez co może stanowić nie lada wyzwanie dla obcokrajowca. Szczególnie skomplikowany jest tutaj system wymowy.