14 listopada, w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku, obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Święto zostało zainicjowane w 2016 roku - hasłem przewodnim było: "Czytanie pomaga".
Kolejnym edycjom towarzyszyły hasła: "Książka kluczem do zrozumienia siebie i innych" (2017) i "Otwórz książkę, otwórz umysł" (2018), "Kto czyta - rozumie" (2019).
Tegoroczny, V Ogólnopolski Dzień Biblioterapii przebiega pod hasłem: "Czytanie łączy".
Definicji biblioterapii jest wiele, w skrócie to „działanie terapeutyczne, które dzięki wykorzystaniu materiałów czytelniczych rozumianych jako środek wspierający proces terapeutyczny w medycynie jest rodzajem pomocy, psychicznego wsparcia w rozwiązywaniu przez ukierunkowane czytanie osobistych problemów pacjenta, daje mu oparcie na drodze do osiągnięcia poczucia bezpieczeństwa i może pozwolić na realizację jego potrzeb” (Irena Borecka)
Książka - dobrana do potrzeb czytelnika - to nie tylko szansa na dobrze spędzony czas. To wskazówka do poznania siebie, zobaczenia świata, problemów z innej perspektywy. Właściwy tekst pomaga we wzmacnianiu poczucia własnej wartości, radzeniu sobie ze stresem czy lękami. Uczy, że świat jest złożony, różnorodny, uczy tolerancji, akceptacji odmienności oraz rozumienia uczuć i emocji.
Każda książka oferuje swojemu czytelnikowi wgląd w siebie, w emocje, działanie świata. Tym bardziej warto sięgać w wolnych chwilach po literaturę.
-------------------
Grafika 1: Image by 愚木混株 Cdd20 from Pixabay
Grafika 2: http://www.biblioterapiatow.pl