12 maja 2020

10 ciekawostek na temat książek i bibliotek

Bibliotekarze na całym świecie mogliby zapełnić wiele kart książek tylko opowieściami o jakie rzeczy pytają czytelnicy :). Cóż, czasem zastanawiam się nad zaopatrzeniem biblioteki w nici i igły, śrubokręt czy inne przydatne rzeczy. Okazuje się, że to wcale nie dziwny pomysł. Kilka ciekawostek na temat bibliotek.



1. Jedną z najbardziej znanych bibliotek jest Biblioteka Aleksandryjska w starożytnym Egipcie. Miała ogromny jak na tamte czasy zbiór woluminów. Jak je pozyskiwano? Podróżnicy odwiedzający miasto zmuszeni byli oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.
2. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126,300 bibliotekarzy. To niewiele mniej, niż liczba mieszkańców Rybnika.
3. W Niemczech można wypożyczyć nie tylko książki. Niektóre miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.
4. Największą biblioteką na świecie jest Biblioteka Kongresu USA. Gdyby zdigitalizować jej zbiory, zajęłyby ok. 15 terabajtów. W jej zbiorach znajduje się „ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach
5. Do najliczniejszych w naszym kraju należą zbiory Biblioteki Narodowej. Wśród blisko 8 800 000 jednostek, w 2015 roku było 160 000 woluminów druków wydanych przed 1801 rokiem i ponad 20 000 jednostek rękopiśmiennych.
6. W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczanych jednorazowo książek.
7. W bibliotece w Oakland (Kalifornia) można wypożyczyć 3500 narzędzi. Być może jest to jakiś pomysł na przyciągnięcie mężczyzn do biblioteki?
8. Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek. Szczęśliwie, nie przeszkadza się innym odwiedzającym bibliotekę – pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.
9. W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości, futra. Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów, są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości.
10. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom. Załoga biblioteki zakrywa stoły na noc, a rano usuwa guano…
Źródło: https://goodbooks.pl/inne/10-ciekawostek-o-bibliotekach