12 maja 2020

Biblioteka w literaturze i w filmie


Dzisiaj garść ciekawostek związanych z biblioteką – oczywiście w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek! Czy wiecie, że motyw biblioteki i bibliotekarza jest dosyć często poruszany w literaturze i filmie? Czasem w sposób stereotypowy, czasem … dość zaskakujący. 

Sprawdźcie sami – poniżej wybór z wielu pozycji!


Seria o Harrym Potterze, J.K. Rowling
Biblioteka w Hogwarcie skrywa wiele tajemnic i wspaniałych historii. I jeszcze więcej dziwnych książek, czasem bardzo… agresywnych. Marzenie każdego mola książkowego ;)

„Złodziejka książek”, Markus Zusak
Historia rozgrywa się podczas II wojny światowej. Liesel Meminger, tytułowa złodziejka książek, jest nastolatką, która straciła niedawno rodziców i znajduje się pod opieką rodziny zastępczej. To czas wojny, a ta nie oszczędza nawet literatury pięknej - książki płonące na stosach nazistów to powszechny widok. Liesel, krajobraz wojny i cierpienia próbuje zastąpić fantastyką i światem wykreowanym w książkach, chociaż jak się okazuje nie zawsze będzie to możliwe.

Seria „Świat Dysku”, Terry Pratchett
To najbardziej magiczna (dosłownie) i najbardziej niebezpieczna część całego kampusu Niewidocznego Uniwersytetu. Łatwo w niej zaginąć, zapewne dlatego, że regały w Bibliotece ciągną się w nieskończoność, a niektóre z nich zawierają półki Möbiusa; książki często żyją własnym życiem i mają odrębne osobowości: polatują nad głowami czytelników bądź agresywnie wyskakują, by ugryźć nierozważne palce. Ba, niektóre magiczne tomy trzyma się w odosobnieniu, na łańcuchach, w blokach lodu lub w innym ukryciu do czasu, aż przepełniająca je magia straci moc. Podobno BNU zawiera wszystkie możliwe książki – także te nieistniejące…

„Imię róży”, Umberto Eco
Tu pojawia się klasyczna biblioteka z zakurzonymi półkami, grubymi księgami oraz labiryntem korytarzy, co wcale nie oznacza, że jest nudno. Stare regały zawierają tajemnice, które zaczynają wpływać na rzeczywistość, zaczynają ginąć mnisi. Śledztwa podejmuje się franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, który odkrywa, że kluczem do rozwiązania zagadki jest pewna starożytna księga, ukryta gdzieś w zakamarkach biblioteki. Dzieło doczekało się też ekranizacji (1986), z Seanem Connerym i Christianem Slaterem w rolach głównych.

Propozycje filmowe

Sami oceńcie jak przedstawiono tam biblioteki i bibliotekarzy:

  •  „Mumia” (The Mummy; 1999) - reż. Stephen Sommers; fantasy, przygodowy; USA. Główna bohaterka (żywa, nie mumia) jest bibliotekarką, której wiedza, znajomość starożytnych języków oraz nadmierna ciekawość przywraca do życia tytułową mumię.
  • „Bibliotekarz: Tajemnica włóczni” 2004 - reż. Peter Winther; fantasy, przygodowy; USA – tu powstała seria filmów pełnometrażowych i serial. Bibliotekarze jako strażnicy największych tajemnic świata i tajni agenci… Wszechświata?
  • „Pojutrze” (2004) - reż. Roland Emmerich; sci-fi, katastroficzny, USA. Cóż… Biblioteka jako schronienie, miejsce ocalenia w obliczu globalnej katastrofy. Choć pewne sceny budzą przerażenie w sercach bibliotekarzy… 
  • „Buffy, postrach wampirów” (serial, 1997-2003, reż. Joss Whedon) – bibliotekarz jako wsparcie łowczyni wampirów, a biblioteka – miejsce tajnych zebrań. Przynajmniej było cicho ;). Zazwyczaj.
  • "Doktor Strange" (2016) – reż. Scott Derrickson. Biblioteka tajemnych ksiąg w Kamar-Taj, miejsce znajdujące się pod opieką niesamowitego Wonga (po tragicznej śmierci poprzednika), będące świadkiem wielu wydarzeń. Ale i tak jest zakaz otwierania portali w czytelni…